Lajka západosibiřská


Historie

Západosibiřská lajka pochází, jak jinak, z Ruska. Plemeno je výsledkem křížení blízce příbuzných plemen lajek (šantejské, mansjacké) se psy ruských lovců na severu Uralu a na západní Sibiři. Lajky zde již věky slouží místním obyvatelům při lovu sobů, losů, medvědů a další zvěře. Toto plemeno je hodně rozšířené ve středním Rusku. Jsou zde v řadě loveckých oblastech dokonce zvláštní stanice, které chovají pouze západosibiřské lajky.

Vzhled

Západosibiřská lajka je silný pes střední velikosti s dobře vyvinutou kostrou, která ale není příliš masivní či hrubá. Má ale dobře vyvinuté a silné osvalení. Oči jsou oválné, tmavé barvy. Kůže je silná a bez vrásek. Psi dorůstají výšky 54 až 60 cm v kohoutku, feny pak 52 až 58 cm. Hmotnost západosibiřských lajek se ve standardech FCI neuvádí, ale pohybuje se od 18 do 23 kg. Lajky mají tvrdou krycí srst a dobře vyvinutou podsadu. Krycí srst je hrubá, rovná a díky silně vyvinuté podsadě odstává a vypadá bohatě. Krátká srst je na přední straně končetin, na uších a na hlavě. Delší srst je na kohoutku, na krku a na zadní straně končetin. Na lících vytváří tato srst vousy a na krku límec. Při vzrušení srst na kohoutku výrazně vstává. Zbarvení západosibiřské lajky může být bílé, pepř a sůl, červené nebo šedé ve všech odstínech.

Využití a povaha

Povaha lajek je vyrovnaná, jsou to velmi temperamentní psi. V domácím prostředí je lajka klidná, nenáročná a velmi čistotná. Na děti je milá a opatrná. Jsou i dobrými hlídači – příchozí ohlašují štěkotem. Lajky mají dobrou orientaci a sluch, nemají tedy problém s návratem k pánovi i v neznámém terénu. Lajky se v Čechách využívají především k lovu černé zvěře, ale i další zvěře. Někteří jedinci jsou schopni i dobře aportovat drobnou zvěř. Západosibiřské lajky jsou velmi inteligentní a rády se učí nové věci.

Péče

Západosibiřské lajky mohou být chovány jak v bytě, tak i venku. V bytě je třeba počítat s línáním srsti. Pokud jsou chovány venku, musí být vždy v přítomnosti své lidské rodiny, aby netrpěly samotou. Jsou velmi společenské. Výchovu psů je třeba začít ihned od štěněte. Na krmení není lajka náročná a vyžaduje minimální údržbu, protože má samočisticí srst. Některé vyloženě nesnášejí vodu, díky samočistící srsti však koupele nejsou v podstatě potřeba. Západosibiřská lajka je otužilá a odolná proti chorobám. Pokud je však období línání, je potřeba srst pravidelně vyčesávat.


TOPlist

Chovatelská stanice: Z Čehovského olší
Designed by OS Webdesign